Kõõm hakkab üldjuhul tekima puberteedieas, saavutades maksimaalse väljenduse tavaliselt 40.-ndates aastates, kuigi mõnikord võib seisund püsida eluaegselt.Probleemi esineb veidi rohkem meestel kui naistel.

Kõõma tekkepõhjused

Kõõma tekke põhjuseks võib olla nii kuiv, kui ka rasune peanahk, pea pesemine liiga sageli või liiga harva, stress, kehv toitumine jpm. Mõnedel inimestel hakkab pärmseen jõudsalt paljunema, põhjustades naha ärritust ja rakkude kiirenenud paljunemist, mis väljendub naha punetuse ja/või ketendusena. Täpsed põhjused, mis põhjustavad kõõma ägenemist, on teadmata, kuid võimalikud põhjused võivad olla:

[list type=”checkmarks”]

  • suurenenud rasu eritus
  • hormonaalsed kõikumised
  • stress
  • liiga harv juuste pesemine
  • aastaaegade muutused
  • haigestumine

[/list]

Ärge ignoreerige kõõma.

Mida te ka ei tee, ärge ignoreerige kõõma, või järgmises staadiumis kratsite juba tervet pead!

Kui te ignoreerite kõõma, siis peanahal hakkavad kogunema soomused. See omakorda võib esile kutsuda sügeluse – ja hakkategi pead kratsima. Intensiivne pea kratsimine viib peanaha haavakesteni, mis on avatud infektsioonidele.

Kasutage pehmeid šampoone.

Kui kõõma põhjuseks on liiga rasune peanahk, siis võib väga lihtsalt abi saada kergetest , ravilisanditeta ja kunstlike säilitusaineteta šampoonist, mis ei koorma peanahka. Kui see ei aita, võtke kasutusele kõõmavastane šampoon.

Kui kõõmavastane šampoon on liiga tugeva toimega igapäevaseks kasutamiseks, siis  kasutage seda vaheldumisi tavalise Šampooniga.

Peske pead kaks korda.

Kõõmavastast šampooni seebitage alati kaks korda. Kohe kui lähete dušši alla, seebitage pea esimest korda, jätke see pähe, et šampoon saaks mõjuda sel ajal, kui pesete ennast. Kui olete peanaha hoolikalt loputanud, seebitage uuesti.

Peske seekord kiiresti. Teine pesukord jätab peanahale pisut raviaineid, mis toimivad kuni järgmise pesemiskorrani.

Rahunege

Ärge  alahinnake emotsioonide rolli, mis võivad provotseerida teie naha seisundi halvenemist, näiteks kõõma,  või mõne muu dermatiidi vormi tekke.

Tavaliselt need ebameeldivused süvenevad stressiga. Niisiis, kui teie tunded on liiga pingul, otsige võimalusi stressi nõrgendada:  võimelge, mediteerige, minge eemale kõikidest ebameeldivustest. Ja kõige tähtsam –  ärge muretsege liialt oma kõõma pärast.

NB!Kuigi kõõmavastane šampoon on hea peanahale, on ta pisut raske juustele, nii et ärge unustage kasutada juuksepalsamit, et pehmendada šampooni mõju. Seda tehes ärge unustage kanda palsam ainult juustele, mitte peanahale.